ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ

У ШКОЛІ

Життя - це картина, яку ми пишемо, а не завдання, яке потрібно вирішити

Олівер Холмс

Багінська Юлія Павлівна - практичний психолог Лишнянського НВО

Експрес-тест

«ЧИ ГОТОВА ДИТИНА ДО ШКОЛИ »

Чи хоче ваша дитина йти до школи?
• Чи думає ваша дитина про те, що в школі вона багато дізнається і навчатися буде цікаво?
• Чи може ваша дитина самостійно займатися якоюсь справою, яка потребує зосередження впродовж 30 хвилин?
• Чи не соромиться ваша дитина в присутності незнайомих?
• Чи вміє ваша дитина скласти розповідь за картинкою, яка складається не менш ніж з 5 речень?
• Чи може ваша дитина розповісти напам'ять декілька віршів?
• Чи вміє вона змінювати іменники за числами?
• Чи вміє дитина читати складами або навіть цілими словами?
• Чи вміє вона рахувати до 10 й у зворотному порядку?
• Чи може вона розв'язувати прості задачі на віднімання чи додавання?
• Чи правильно, що ваша дитина має тверду руку?
• Чи любить вона малювати й розфарбовувати картинки?
• Чи може ваша дитина користуватись ножицями і клеєм?
• Чи може вона зібрати пазл з 5 елементів за хвилину?
• Чи знає дитина назви свійських і диких тварин?
• Чи може узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом овочі: помідор, морква, цибуля)?
• Чи любить ваша дитина самостійно працювати - малювати, збирати мозаїку тощо?
• Чи може вона розуміти і точно виконувати словесні інструкції?
Якщо на більшість питань ви відповіли позитивно,- вітаємо. Ви можете сміливо записувати дитину до школи. Ну а негативні відповіді - це також результат: є над чим попрацювати.
Успіху вам!

Задача психолога - допомагати тим, кому треба щось змінити, допомагати вирішити проблеми, а не знайти «несправність». Він готовий бути поруч, коли вам важко, готовий слухати, розуміти, підтримати, пояснити. Це людина, яка має професійний досвід, інтуїцію, але без готових відповідей на всі випадки життя.

Просити про допомогу це не ганьба. Але отримати допомогу можна лише за умови щирого бажання. Якщо ні ви, ні ваша дитина не має бажання, змінити себе і своє ставлення до проблеми, психолог не зможе допомогти вам.

Звертаючись до психолога, пам'ятайте  наскільки ви були щирими та уважними з ним, від цього буде залежати результат вашої спільної роботи. Часто навіть досвідчений психолог виявляється безсилим проти грубості та брехні.

Психолог включає в себе функції:

• психологічна діагностика;

• корекційна робота;

• консультація батьків і вчителів;

• психологічна просвіта;

• участь у нарадах вчителів та батьківських зборах;

• психологічна профілактика.

Психодіагностика включає індивідуальне опитування, використовуючи спеціальні методи.

Психолог виділяє техніку, спрямовану на вивчення інтересів та здібностей, особливостей дитини. Це можуть бути методики направлені на вивчення рівня розвитку уваги, пам'яті, емоційної сфери, особистості і відносин з іншими людьми. Психолог школи також використовує техніку для вивчення відносин між дитиною та батьками, характер взаємодії між вчителя та класом.

Коригувальні заняття можуть бути індивідуальні та групові. В ході їх дії психолог намагається виправити негативні особливості розумового розвитку дитини.

Психолог у школі використовує програми і розробляє їх самостійно, з огляду специфіки кожної справи.

Консультування для батьків та вчителів - робота для конкретного запита. Психолог знайоме батьків або вчителів з результатами діагностики, які говорять о труднощах, які можуть виникнути у майбутньому.

Психологічна просвіта є навчання вчителів та батьків з основних законів і умов, сприятливих для розумового розвитку дитини. Це відбувається в процесі консультацій, презентацій в педагогічних радах і на батьківських зборах.

ХТО Ж ТАКИЙ ЦЕЙ ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ?

Це, перш за все, людина, яка знає і розуміє глибоко дитину, розбирається у психічному розвитку дитини.

Працюючи у школі, він пропонує допомогу дітям та підліткам у вирішенні проблем, які можуть їх турбувати.

Психолог не вирішує ваші проблеми.

Він пояснює ситуації і разом з вами шукає можливі рішення проблеми.

Як правило те, що спочатку здається виключено «шкільними» проблемами дитини, є насправді наслідком сімейних проблем або перенесених на попередніх етапах проблем розвитку дитини. У таких випадках психолог працює не тільки з дитиною, але з парою «батьки - дитина».

Під час роботи з психологом, ви і ваша дитина займають не пасивну сторону, а активну. Якщо у дитини проблеми, то у неї появляються такі явища як:

- порушенняе ємоційного стану дитини часті зміни настрою, висока тривога, фобії, порушення сну;

- порушення поведінки, зриви, непокори, агресія;

- проблеми навчання: неуспішність, неувага, небажання робити уроки, прогули, не бажання йти до школи, конфлікти з вчителями, конфлікти з однокласниками;

- труднощі в спілкуванні зі своїми однолітками.

ПОРАДИ БАТЬКАМ

Лекторій для батьків:

"Групи смерті в інтернеті"

Шкільний булінг та

булінг на роботі